Značaj vode za opšte zdravlje
Značaj vode u našem organizmu je ogroman. Voda igra veoma važnu ulogu u gotovo svim telesnim funkcijama.
Nekoliko stvari ne smemo ignorisati kada je u pitanju očuvanje zdravlja. To su: ishrana, odmor i vežba. Bez obzira na to koliko se zdravo hranite, nedostatak odmora i vežbe može da izazove niz problema. Takođe, ako dosta vežbate a međutim se loše hranite i nedovoljno odmarate, to takođe može izazvati probleme. Značaj vode ovde takođe igra ključnu ulogu.

Značaj vode za opšte zdravlje
Većina ljudi zna za važnost dobre ishrane. Međutim, isto tako je važno unositi i pravu količinu vode. Postoje bezbrojne blagodati unošenja mineralne vode u organizam. Voda je osnovni gradivni sastojak svakog organizma.
Otprilike 60 do 70 % organizma sačinjeno je od vode. Tačna vrednost zavisi od godina života i proporcije mišićnog tkviva i masnog tkiva. Mišići sadrže više vode nego masti. Iako voda ne sadrži hranjive materije i kalorije, nesumljivo je neophodna za život. Bez hrane možemo preživati nedeljama, ali bez vode tek nekoliko dana. Organizam ne zadržava višak vode, kao što je to slučaj sa mastima. Zato je svakodnevno neophodno unosti odgovarajuću količinu vode kako bih smo sačuvali zdravlje.
Kada pijete vodu ili je unosite ishranom vi se hidrirate. Ako ne unosite dovoljno vode vaš organizam će dehidrirati. Voda je glavni sastojak našeg organizma, znači svake ćelije, tkiva i organa. Značaj vode se vidi u gotovo svim telesnim funkcijama kao što su:
⦁ Regulacija temperature
⦁ Prenos kiseonika i hranjivih materija
⦁ Neophodna je komponenta mnogih biohemiskih reakcija
⦁ Služi za čiščenje (detoksikaciju) organizma kroz urin i fekalije
⦁ Ima ulogu u varanju
⦁ Ćelijama obezbeđuje oblik, stabilnost itd.
Takođe, voda pomaže da se toksične materije uklone iz organizma. Očigledan primer jeste da osobe koje ne unose dovoljno vode u svojoj ishrani imaju problem sa aknama. Ako pijete i unosite dovoljno vode, pomoći ćete zdravlju vaše kože. Dovoljna količina vode čini kožu hidriranom, pa osobe koje je dovoljno ne unose imaju problem sa suvom kožom.
Uopšteno gledano, odrasle osobe bi trebalo da konzumiraju dva do tri litra vode svaki dan. Ova procena ne obuhvata specifična medicinska stanja (bolesti) osobe, navika u vežbanju i mesto stanovanja (recimo sa velikom nadmorskom visinom ili u tropskim krajevima). Svakodnevne aktivnosti mogu da povećaju dnevne potrebe za vodom, na primer, kod teškog fizičkog rada u toplom delu godine ova procena može da se poveća i nekoliko puta.
Osim što je pijemo, vodu možemo unositi i preko hrane. Mnogobrojno voće i povrće ima visok sadržaj vode, što je razlog da ga jedemo u većim količinama u svežem stanju. Voda se, naravno, nalazi i u sokovima, bezalkoholnim pićima, čaju i kafi. Međutim, kada pijete kafu, znajte da kofein dehidrira telo, jer deluje kao diuretik. Alkohol je još gori diuretik. Voćni sokovi su sasvim u redu što se tiče hidriranja, ali sadrže dosta kalorija, pa vodite i o ovome računa. Najbolja je ipak čista obična voda.
Pošto naše telo ima toliki sadržaj vode, manji ili veći unos može imati uticaj na telesnu masu. Osobe koje su na restriktivnim dijetama sa malo ugljenih hidrata brzo gube vodu (jer ugljeni hidrati dobro vezuju vodu), pa tada misle da su smršale, a u stvari su brzo izgubile vodu. Brzo mršavljenje je, dakle, još jedan simptom dehidracije. Voda smanjuje apetit. Nikako ne umanjujte važnost ovoga. Ako manje pijete, veća je šansa da ćete više jesti.
Izvor: POLITIKA